Scouts4Scouts

Instrukcja korzystania z serwisu

Jedną z podstaw harcerstwa oraz międzynarodowego skautingu i guidingu jest braterstwo i siostrzeństwo. Harcerka i harcerz jest pomocny i niesie pomoc bliźnim. Dziś to brzmi jak wezwanie do działania. Dziś możesz podać pomocną dłoń naszym siostrom i braciom – harcerkom, harcerzom, skautkom i skautom z Ukrainy, którzy musieli opuścić swój dom.
Ta strona powstała po to, by dać Ci możliwość ugoszczenia w swoim domu i zapewnienia podstawowych potrzeb członkiniom i członkom organizacji harcerskich i skautowych w Ukrainie oraz ich rodzinom.
Jeśli Ty lub członkinie i członkowie Twojej rodziny i Twoi przyjaciele macie możliwość zakwaterowania u siebie skautki i skautów oraz harcerki i harcerzy z Ukrainy lub ich rodziny, które opuszczają Ukrainę - wypełnij poniższy formularz, dzięki któremu możliwe stanie się połączenie osób gotowych ugościć (potencjalnie Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia, kto wyrazi taką chęć) i osób poszukujących tymczasowego zakwaterowania.

Jak to działa?

System jest prosty. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, podając przy tym swój mail lub telefon . Wypełniając formularz zgłaszasz chęć i podajesz niezbędne w tym celu informacje. Zastanów się przy tym, ilu osobom i na jak długi czas, jesteś w stanie zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią koniecznie skonsultuj to z rodzicami lub opiekunami - właścicielami mieszkania, które zgłaszasz! Jedna osoba może zgłosić kilka miejsc (np. u swojej rodziny lub przyjaciół, którzy nie są harcerzami). Pamiętaj, by zawsze działać odpowiedzialnie - zaznacz taki okres goszczenia, na który na pewno możesz sobie pozwolić! Po wypełnieniu formularza Twoje dane będą dostępne na platformie dla potencjalnych osób potrzebujących.
W kolejnym kroku poczekaj aż zostanie do Twojego zgłoszenia dopasowana osoba/osoby i poczekaj na kontakt z jej strony. W momencie kiedy zostanie do Twojego zgłoszenia dopasowana osoba, co oznacza, że znajdzie się osoba, która będzie potrzebowała Właśnie Twojej pomocy, osobie tej zostaną przekazane informacje kontaktowe do Ciebie i osoba ta będzie się z Tobą kontaktować.
Będzie miło, jeśli pomożesz zorganizować transport z miejsca w Polsce, w którym aktualnie się znajduje/znajdują lub do którego dotrze po przekroczeniu granicy. Wstępna “rezerwacja” miejsca, po połączeniu osoby goszczącej (potencjalnie Ciebie) i gości (skautki, skauta, harcerki, harcerza z Ukrainy i ich rodziny), trwa 24 godziny (jeśli osoba szukająca zakwaterowania znajduje się już w Polsce) lub 48 godzin (jeśli osoba szukająca zakwaterowania znajduje się po stronie ukraińskiej).
W tym czasie ważne, by Twoja oferta nie była widoczna dla innych skautów.
Kiedy Twoi goście do Ciebie dotrą, koniecznie potwierdź ich przybycie w formularzu! Będziemy pewni, że bezpiecznie dotarli, a miejsce oferowane przez Ciebie jest już zajęte.
Oczywiście dobrze będzie, gdy zaopiekujesz się tymi, których u siebie ugościsz. Nie musisz od razu organizować im całego dnia zajęć, przecież sam/-a uczysz się lub pracujesz. Pamiętaj jednak, że przybywający dziś do Polski mieszkańcy Ukrainy mogą czuć sięzagubieni. Na tej specjalnie dedykowanej stronie znajdziesz wskazówki, co możesz zrobić, by odpowiednio im pomóc odnaleźć się w tej trudnej dla nich rzeczywistości. Każde, choćby najbardziej oczywiste dla Ciebie wskazówki mogą być istotne i pomocne.

Jeśli napotkasz jakieś problemy w trakcie procesu czy pobytu skautek, skautów, harcerek i harcerzy u Ciebie, skontaktuj się z mailowo: ic_wosm@zhp.pl lub ic_wagggs@zhp.pl